POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

MAŁY WERSAL NA ŚLĄSKU - fotoreportaż Danuty Baranowskiej Czytaj dalej »

KULTURA:

KULTURA:

PROJEKT PRAWDA, Mariusz Szczygieł Czytaj dalej »

MAGAZYN ŻYCIE I PASJE POLECA:

MAGAZYN ŻYCIE I PASJE POLECA:

BEZSENNE NOCE, Alina Białowąs - przeczytaj na okładce, co pisze o książce nasza redaktor, Agnieszka Grabowska Czytaj dalej »

DZIECKO I WYCHOWANIE :

DZIECKO I WYCHOWANIE :

NA POCZĄTKU JEST CHAOS- EKSPERT ODPOWIADA JAK NAUCZYĆ DZIECKO KORZYSTAĆ Z INTERNETU. Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI  MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI MI NA UCHO:

NARKOTYKI, S.I. Witkiewicz - Witkacy, jakiego być może nie znacie. Recenzja Sylwii Bornos Czytaj dalej »

KOBIECYM OKIEM:

KOBIECYM OKIEM:

PRETENSJE DO MULINY, czyli logopedyczne dywagacje Urszuli Wojnarowskiej-Curyło Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

ZŁE, Michał J. Chmielewski - RECENZJA AUDIOBOOKA Czytaj dalej »

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

Z GÓRNEJ PÓŁKI:

ŁAWECZKA KSIĘŻNEJ DAISY, Gabriela Anna Kantor - recenzja Czytaj dalej »

 

HRABIA MONTE CHRISTO. CZ. I – ALEKSANDER DUMAS

HrabiaMonteChristo.-Część-1-1Gdyby zrobić uliczną sondę i zapytać przechodniów o popularne  powieści przygodowe, założę  się, że wśród odpowiedzi znalazłyby się takie dzieła jak np. Przypadki Robinsona Cruzoe Daniefa Defoe,  Pan Wołodyjowski Henryka Sienkiewicza, Trzej Muszkieterowie oraz Hrabia Monte Christo Aleksandra Dumasa (ojca).  Ten ostatni tytuł został niedawno wznowiony przez Wydawnictwo MG ku uciesze wielu czytelników.

PATRONAT-LOGO

Hrabia Monte Christo ukazywał się  jako powieść w odcinkach w dzienniku Journal de debats w latach 1844-45. Powstał we współpracy z historykiem Augustem Maquetem, który podpowiedział pisarzowi, aby historię bohatera przedstawił w porządku chronologicznym, nie w retrospekcjach, a także pomógł mu opracować plan wydarzeń. Już w 1845 roku opublikowano wersję książkową, a rok później, dzięki przekładowi,  to uznawane za najwybitniejsze w dorobku Dumasa dzieło mogli poznać także polscy czytelnicy. Od tego czasu książka cieszy się niesłabnącą popularnością. Może także dlatego, że znalazła się na słynnym Indeksie Ksiąg Zakazanych?  Na  jej podstawie powstało wiele ekranizacji. Niekoniecznie wiernych oryginałowi.

Genialne dzieło Dumasa to wciąż niedościgniony pierwowzór opowieści o wielkiej intrydze, sile zemsty, potędze przyjaźni i triumfie człowieka w walce o honor – tak głosi nota wydawnicza. Trudno o lepsze ujęcie tematyki tego utworu.

Krótko o fabule. Akcja toczy się przeważnie  w Marsylii, Paryżu, Rzymie. Głównym bohaterem jest Edmund Dantès, który obejmuje stanowisko kapitana na okręcie “Faraon” i szykuje się do poślubienia ukochanej Mercedes. Wskutek intryg, zostaje oskarżony o bonapartyzm i uwięziony na wiele lat w twierdzy If, skąd w dość specyficzny sposób udaje mu się uciec. Trafia na statek przemytników, odnajduje skarb i jako majętny człowiek, pod fałszywym nazwiskiem powraca, by dokonać zemsty na donosicielach, którzy zniszczyli jego życie. Tu dopiero rozwija się burzliwa i pełna zaskoczeń akcja…

Dantès vel hrabia Monte Christo to postać niejednoznaczna, wielowymiarowa, ponadprzeciętna, wiarygodna i  podlegająca przemianom. Według niektórych badaczy literatury uosabia on  mit Prometeusza przeniesiony w realia Paryża lat 30. XIX w.  Z pewnością może imponować  swoją determinacją.
Liczne postaci drugoplanowe są barwne, wyraziste,  a wszelkie opisy  – plastyczne, przemawiające do wyobraźni. Dumas  doskonale scharakteryzował przy tym epokę, kreśląc ciekawe tło społeczno-obyczajowe oraz historyczne. Zadbał też o odpowiednią narrację –  narrator szeroko naświetla czytelnikowi wydarzenia, zwraca się do niego, opowiada mu więcej, niż mógłby to wyczytać z poszczególnych scen.

Dzieło, choć obszerne, nie nuży, tyle bowiem tam się dzieje. Tempo akcji – na miarę powieści przygodowej – jest bardzo szybkie, a każda z postaci wnosi nowy wątek. Perypetie bohaterów są pasjonujące, całość sprawia wrażenie dość realistyczne. Pojawiają się odniesienia do autentycznych wydarzeń (np. rozbudowa kolei, czy spadek na giełdzie hiszpańskich obligacji, po wieści o wojnie domowej w tym kraju).

Misternie skonstruowana fabuła oraz wyraziste postaci  sprawiają, że trudno oderwać się od tej powieści. Miłośnicy przygód, intryg, tajemnic, emocji i moralnych dylematów będą usatysfakcjonowani.

Hrabia Monte Christo to klasyka, która nadal “jest na topie”. Wracają do niej zarówno ci, którzy tę powieść czytali w młodości, jak też sięgają po nią zupełnie nowi czytelnicy. I nie mogą się doczekać, kiedy ukaże się drugi tom przygód hrabiego….
A to nastąpi już 15 lutego.

Polecam, Agnieszka Grabowska
materiał chroniony prawem autorskim

HrabiaMonteChristo.-Część-1-1

tytuł oryginalny:Le comte de Monte Christo
przekład:Klemens Łukasiewicz
wydawnictwo:MG
data wydania: styczeń 2017
liczba stron:704
ISBN:9788377793183

 

 AGAAgnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. Po ośmiu godzinach spędzonych zawodowo w zupełnie innej dziedzinie – zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close