“MOZAIKA” – zabawka edukacyjna, recenzja

Odsłony: 1403

[Żródło: archiwum prywatne/Agnieszka Grabowska]Bardzo ważne w rozwoju dziecka jest ćwiczenie motoryki małej, a służą temu wszelkie zabawki i gry, które wymagają umiejętności manualnych, zręczności, dokładności, czyli  np. różne układanki. Znakomicie sprawdzi się tu “Mozaika” polegająca na układaniu wzorów z kolorowych elementów wciskanych w ażurową tabliczkę.

 

Podstawowe informacje

Źródło: www.alexander.com.pl
Źródło: www.alexander.com.pl

“Mozaika” z wydawnictwa Alexander przeznaczona jest dla dzieci powyżej 4 lat.

W skład zestawu wchodzi biała dziurkowana tabliczka oraz 200 elementów w postaci plastikowych “pinezek” w czterech podstawowych kolorach. Załączono również niewielką książeczkę z przykładowymi wzorami.

Zasady gry (zabawy)

Zabawa polega na “wbijaniu” w oczka tablicy kolorowych elementów w taki sposób, by powstał z nich obrazek albo wzorek. Można naśladować przykłady zaproponowane w załączonej książeczce albo tworzyć własne projekty.

Refleksje użytkowników

Zabawka jest bardzo lubiana przez dzieci. Nie nudzi im się zbyt szybko. Daje wiele możliwości układania wzorów oraz realizowania własnych pomysłów. To raczej zabawka dla jednej osoby.
Ze względu na obecność małych elementów wskazana jest zabawa pod nadzorem dorosłych, zwłaszcza gdy “Mozaiką” bawią się maluchy.

Drugie życie gry

Obrazek wykonany z kolorowych elementów może stanowić ozdobę pokoju. Wykonane z półprzezroczystego plastiku, mieniące się kolorem “pinezki” w zabawie mogą pełnić rolę drogocennych kamieni, skarbów np. w skrzyni piratów albo szkatułce królewny. Przydadzą się do liczenia, grupowania według kolorów.

Dwie osoby mogą bawić się w “zgadnij, co układam”, albo “dokończ  rozpoczęty wzór”.

Wartości edukacyjne i wychowawcze

Układanie “Mozaiki” rozwija umiejętności manualne, pobudza wyobraźnię i kreatywność.
Umożliwia manipulowanie pod kontrolą wzroku, rozwija percepcję i koordynację wzrokowo-ruchową. Kształtuje procesy poznawcze, pozwala na opanowanie kształtów, kolorów i wielkości, Uczy odwzorowywania.
Wymaga od dziecka cierpliwości, dokładności, także pokonywania trudności. Daje poczucie sprawstwa. Stymuluje zręczność. Wyrabia poczucie estetyki.

Podsumowanie

“Mozaika” jest kreatywną zabawką, rozwijającą umiejętności manualne dziecka. Zapewnia dobrą zabawę, pozwala na tworzenie różnych wzorów i obrazków, które zawsze można zmienić, poprawić, ułożyć coś innego. Atutem jest prostota i staranne wykonanie elementów. Na rynku dostępne są różne zestawy takich układanek, różniące się ilością elementów, ich wielkością, a także tematyką proponowanych wzorów ( np. Dinozaury, Bolek i Lolek itp.)
Warto mieć “Mozaikę” w domu, przedszkolu, na świetlicy.
Tę grę najtaniej kupisz TUTAJ

[Żródło: archiwum prywatne/Agnieszka Grabowska]
[Źródło: archiwum prywatne/Agnieszka Grabowska]

oprac. Agnieszka Grabowska

materiał chroniony prawem autorskim

Jeśli jesteś producentem, dystrybutorem dobrych pomocy dydaktycznych lub gier edukacyjnych –  zareklamuj się na łamach naszego magazynu. Nie pożałujesz, ponieważ w naszej redakcji opinię o twoim produkcie napisze pedagog, logopeda lub polonista. 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *