MORSKI KLIMAT W MIEŚCIE, CZYLI WIZYTA W JASKINI SOLNEJ

Odsłony: 1339

aaaJaskinie solne pozwolą ci się poczuć jak na wakacyjnym urlopie. I to w środku zimy. Wystarczy 45 minut, aby wchłonąć taką dawkę jodu jak podczas trzydniowego pobytu na wybrzeżu. Jeśli nie możesz wyjechać nad morze, odwiedź grotę solną! Specyficzny mikroklimat korzystnie wpłynie na twoje zdrowie!

 

Ferie zimowe to raczej nie pora na wczasy nad morzem, ale możesz sobie zafundować seans morskiego mikroklimatu nie wyjeżdżając daleko. Rozejrzyj się, gdzie w twoim mieście jest grota solna lub tężnia.

Nie, ja nie mówię o penetrowaniu jaskiń. Speleologia jest ciekawa, ale niekoniecznie zimą i oczywiście nie w środku miasta. Mam na myśli pomieszczenie, gdzie dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości soli i urządzeń inhalacyjnych, stworzono charakterystyczny, zdrowy mikroklimat, podobny do panującego nad morzem i w kopalniach soli. Takie groty powstają zazwyczaj przy obiektach sportowych, basenach, klubach fitness, solariach, w SPA itp.

Warunki w grocie

W jaskiniach solnych panują odpowiednie wilgotność i temperatura. Trzeba przyznać, że upalnie tam nie jest, więc należy pamiętać o odpowiednim ubraniu. Nie musimy mieć żadnych kostiumów, wchodzimy tam ubrani zwyczajnie, dostaniemy tylko jednorazowe ochraniacze na buty.

Sól kamienna, tworząca „wystrój” pomieszczenia, stanowi naturalny ujemny jonizator – wytwarza jony ujemne, korzystne dla zdrowia.

Podczas seansu wdychamy całą gamę biopierwiastków:

 • Jod – dba o prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i przemianę materii;
 • Wapń – niezbędny do budowy kości i zębów, odgrywa rolę w przekaźnictwie mięśniowo-nerwowym, procesie krzepnięcia krwi, uszczelnieniu naczyń krwionośnych;
 • Magnez – reguluje gospodarkę węglowodanową, tłuszczową i białkową, przeciwdziała niedotlenieniu i niedokrwieniu serca;
 • Sód, chlor, potas – uczestniczą w regulacji bilansu wodnego organizmu i utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej;

Oprócz nich występują równie ważne dla funkcjonowania naszego organizmu: żelazo, miedź, brom, selen i chrom.

Tężnia

W grocie zazwyczaj zlokalizowana jest tężnia z solanką jodkowo-bromkową, na wzór tej w uzdrowiskowym Ciechocinku. Woda spływa po gałązkach tarniny i parując wydziela aerozol o specjalnym składzie. 30-45 – minutowy seans oddziałuje niczym trzydniowy pobyt nad morzem w sztormową pogodę.

Korzyści dla zdrowia

Mikroklimat panujący w jaskiniach solnych wspomaga leczenie takich schorzeń jak:

 • przewlekłe nieżyty nosa, gardła, krtani, oskrzeli;
 • nieżyty (alergiczne i przerostowe) górnych dróg oddechowych;
 • przewlekłe i nawracające zapalenie zatok;
 • pylice i astmy;
 • niedoczynność tarczycy;
 • nerwice i stany przemęczenia, spadek odporności na stres;
 • schorzenia sercowo-naczyniowe: niewydolność krążenia, stany pozawałowe, nadciśnienie;
 • schorzenia przewodu pokarmowego: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nieżyt żołądka;
 • schorzenia dermatologiczne: łuszczyca, zapalenie skóry;

Wizyty w grocie pozytywnie wpłyną na uodpornienie się na nawracające infekcje dróg oddechowych. Jeśli często się przeziębiasz, masz alergię, czujesz się przemęczona – do groty marsz! Zabierz ze sobą całą rodzinę, dzieci również mogą korzystać z dobrodziejstw soli.

Słona zapłata

Przekornie napisałam „słona”, bo za wejście do groty wcale słono nie zapłacimy. Koszt seansu to około 10 zł za 45 minut. A korzyści takie, jak z trzydniowego pobytu w nadmorskim kurorcie.

Warto zainwestować we własne zdrowie!

źródło: pixabay.com/ foto: Iris Hamelmann
źródło: pixabay.com/ foto: Iris Hamelmann

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *