IDEALNA MATKA …

Odsłony: 1703

cyprus-1199484_1280Każda młoda mama w czasie ciąży wizualizuje sobie swoją przyszłą sytuację. W myślach jest zaradną i cierpliwą matką, która w każdej kryzysowej sytuacji potrafi znaleźć optymalne rozwiązanie. Jednak rzeczywistość może być niestety brutalna i wcale nie przypomina rodzinnej idylli. Co zatem robić, żeby przetrwać ten trudny czas, nie wpadając w nerwicę?

Chęć bycia idealną matką może zaszkodzić

Permanentny płacz dziecka, nocne karmienia i przewijania, konflikty z małżonkiem sprawiają często, że dni i noce najeżone są wybuchami złości i zniechęcenia do całego świata. Dlatego bardzo przydatna w tym trudnym okresie jest umiejętność dostrzegania własnych błędów i niedoskonałości oraz wyciąganie z nich konstruktywnych wniosków. Jest to bardzo trudne zadanie, tym bardziej, że o tych rzeczach młoda mama uświadamia sobie w obecności osób, które oczekują od niej perfekcji.

Najgorszym błędem, jaki może popełnić młoda mama jest myślenie o sobie w kategoriach – nie potrafię, nie umiem, nie nadaję się do tego.

To, co mama powinna zrobić, to na spokojnie przeanalizować ponownie krytyczną sytuację, wyciągnąć konstruktywne wnioski i wygenerować w sobie dobre schematy zachowań a propos podobnych sytuacji.

Odliczanie na przeczekanie

Początek macierzyństwa ma dwóch dobrych przyjaciół. Jest to złość, która daje o sobie znać w każdym momencie psychicznej słabości i zmęczenia oraz lęk o dziecko. Dlatego umiejętność opanowania złości i strachu jest zdolnością na wagę złota. Na pozór wydaje się to niemożliwe, ale taką umiejętność można w sobie wyćwiczyć.

Pomoże w tym każdej mamie i analiza danej stresującej sytuacji, i uchwycenie w pamięci  momentu pojawienia się strachu, czy złości. Jeśli bowiem pozna się ich przyczynę, łatwiej będzie panować nad sytuacjami. Poza tym może się okazać, że na spokojnie dana sytuacja, nie jest wcale aż tak stresogenna, a sytuacja nie do rozwiązania ma tych rozwiązań dwa.

Ukraść dniu kwadrans ciszy

Kiedy walczy się z permanentnym zmęczeniem, bardzo przydatna jest umiejętność relaksacji. Warto więc ją wyćwiczyć, ponieważ młoda mama mimo zmęczenia i niewyspania musi być w pełni dyspozycyjna. Dlatego wskazane jest, aby nauczyła się jednego lub dwóch sposobów relaksacji możliwych do wykonania np. w ciągu dnia, a przynoszących efekt w postaci odnowienia sił i odzyskania równowagi emocjonalnej, np. trening autogenny Schultza, czy formy autosugestii połączonej z muzyką relaksacyjną.

Czas na punkty

W okresie początku macierzyństwa przydaje się bardzo umiejętność planowania i konsekwencji. Chaos to wróg porządku. Nic nowego w tym stwierdzeniu, ale w tych nietypowych niejako warunkach rodzinnych, na tle zmęczenia i płaczu dziecka chaos generuje konflikty w rodzinie. Dlatego, aby móc osiągnąć mistrzostwo w tej dziedzinie, młoda mama powinna się wprawiać w życiu codziennym, żeby planowanie weszło jej w krew.

źródło: pixabay.pl/foto: dimitrisvetsikas1969
źródło: pixabay.pl/foto: dimitrisvetsikas1969

Ten oraz inne artykuły znajdziecie Państwo tutaj

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *