SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE: “JAMNIKARIUM” A. Tuszyńskiej

Odsłony: 1756

2Jamnik, z niemieckiego “borsuczy pies”, to jedna z najpopularniejszych ras.  W małym ciele – mieści się wielka osobowość. Nic dziwnego, że jamniki mają wielu wielbicieli, w tym – całą plejadę znanych artystów, aktorów, pisarzy… O mniej znanych pupilach sławnych osób opowiada Agata Tuszyńska wraz ze swoim jamnikiem Lonią w Jamnikarium. Premiera już 28 września.  Z dumą patronujemy tej nietypowej publikacji. Zapraszamy wraz z wydawnictwem MG.

Z pewnością każdy czytający te słowa dobrze wie, iż Agata Tuszyńska to pisarka, poetka, reportażystka, autorka bestsellerowych biografii I.B. Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, narzeczonej Bruno Schulza, a także autobiograficznych: Rodzinnej historii lęku i Ćwiczeń z utraty.

Nieco mniej znany może być fakt, że od ponad dziesięciu lat jej życiu towarzyszy jamnik Lonia, poniekąd współautor książki, o której mowa.

Jej tematem jest bowiem jamnikolubstwo! Bo co łączy Picassa, Czechowa i Marlona Brando, królową Wiktorię, Marilyn Monroe i Coco Chanel? Uwielbienie dla jamników! Warhol i Hockney, Fałat i Potworowski cierpieli na podobną skłonność. Także K.K. Baczyński i Stanisław Lem, Jerzy Waldorff i Sławomir Mrożek… Dotknięta nią była również Michalina Wisłocka, Beata Tyszkiewicz i Monika Żeromska. I wielu, wielu innych.

 Co sprawia, że uzależniali się od jamników? Dlaczego zwykle nie poprzestawali na jednym?

„Błędem, który wciąż powtarzamy, jest spodziewanie się od ludzi wierności uczuć – przecież od tego Bóg dał ludziom psa” – pisała Magdalena Samozwaniec.

 Jamnikarium będzie miało premierę 28 września.

2

Z materiałów prasowych wydawnictwa MG

 

Author: Agnieszka Grabowska

Agnieszka Grabowska – absolwentka filologii polskiej UJ, nałogowa czytelniczka, blogerka w kratkę. Ambiwertyczka spod znaku Ryb. W wolnym czasie zabiera się za literki. Ma szczęście w konkursach. Nie wyobraża sobie życia bez książek, kawy, kotów i muzyki. Prywatnie – mama i żona. Nie unika kuchni, choć przydałaby się jej patelnia automatycznie odcinająca Internet w kulminacyjnych momentach pichcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *