KARETA ZAJECHAŁA – premierowa recenzja powieści Janiny Lesiak „Miłosna kareta Anny J.”

patrornat medialny

Odsłony: 1599

Miłosna-kareta-Anny-J.-1W tej powieści prawda historyczna miesza się z pewną wizją beletrystyczną autorki, aby przedstawić główną bohaterkę i czterech królów jak zwyczajnych ludzi. Zapraszam Was do pokerowej karety, czyli do Miłosnej karety Anny J. autorstwa Janiny Lesiak.

PATRONAT-LOGO

Pamiętaj, czyją jesteś córką. Pamiętaj… (s. 87)

Tymi słowami królowa Bona Sforza pożegnała swą córkę, Annę Jagiellonkę, kiedy opuszczała Polskę na zawsze. Te słowa córka zapamiętała na zawsze. Poznajcie życie ostatniej z rodu Jagiellonów – kobiety inteligentnej i rozważnej, dokładnej i pobożnej, umiejącej myśleć i wyciągać wnioski oraz liczyć, uwielbiającej haftować, miłośniczki ogrodnictwa o świetnym guście, wyczuciu koloru i proporcji, która sama siebie nazywała… kluchą. Zapraszam Was do pokerowej karety, czyli do Miłosnej karety Anny J. autorstwa Janiny Lesiak.

Anna Jagiellonka – córka wielkiej królowej Bony z włoskiego rodu Sforzów i Zygmunta Jagiellona zwanego Starym, siostra Izabeli, królowej Węgier, Zofii, księżnej brunszwickiej, Katarzyny, królowej Szwecji, i Augusta, który bezpotomnie zakończył panowanie polskiej dynastii, żona Stefana Batorego i królowa Polski – ostrożnie siada w fotelu obitym kordobańską skórą. (s. 9)

Jest 12 styczeń 1578 rok. Anna liczy sobie 55 lat. Z mężem nie układa jej się dobrze, rzadko się z nim widuje. Okazją do spotkania jest wesele kanclerza koronnego Jana Zamoyskiego z Krystyną Radziwiłłówną w Jazdowie pod Warszawą. Uroczystość uświetnia premiera sztuki Jana z Czarnolasu Odprawa posłów greckich. Po ostatnich słowach utworu politycznego Stefan Batory położył rękę na dłoni małżonki, był wesoły i życzliwy, lecz po uroczystości jego żona wsiadła sama do karocy i odjechała. Znów została sama…

W pokerowej karecie Anny jako pierwszy pojawia się jej ukochany brat – Zygmunt August (Sigismundo), grabarz dynastii Jagiellonów, król trefl. Królem pik był jej niedoszły narzeczony, prawie 30 lat młodszy – Henryk Walezy. Stefan Batory, którego sama sobie wybrała na męża, kierując się przy tym dobrem Rzeczypospolitej, to król kier. Ostatnim królem w karecie jest król karo, czyli siostrzeniec Zygmunt III Waza.

Królowie, których los postawił na jej drodze, sprawili, że cierpiała za ich i swoje grzechy. (s. 201)

Ale nie tylko ci czterej królowie są bohaterami powieści. Pojawiają się inni członkowie rodziny: matka Bona Sforza, ojciec Zygmunt Stary, siostry Zofia i Katarzyna oraz pradziadek Władysław i dziadek Kazimierz. Relacje rodzinne układają się różnie, co możne zaskoczyć czytelników, a nawet czasami przerazić. Dzieci par królewskich od maleńkości były traktowane jak „towar”. Wszystko po to, aby zapewnić rodzinie i ojczyźnie jak najlepsze koneksje, jak największe wpływy, jak największy majątek, a z drugiej strony miały chronić przed zakusami wrogów i wojnami dzięki kontraktom ślubnym. Sposób wychowania przyszłego spadkobiercy tronu i jego sióstr to było nie lada wyzwanie dla matek. Jak Bona sprawdziła się w tej roli? Czytelnicy muszą ocenić sami.

Matejko Anna_Jagiellonka
Jan Matejko “Anna Jagiellonka” ( źródło: wikipedia)

Również w swej drugiej książce autorka zwraca szczególną uwagę na los królowych i księżnych na dworach. Podkreśla ich smutną rolę, sprowadzającą się tylko do urodzenia dziedzica i trzymania się z daleka od męskich spraw. Po „wykonaniu zadania” małżonki odchodziły w cień. Były samotne, nawet wśród gromadki dworek. Ale i stare panny jak Anna nie miały lekko. Królową dodatkowo dotykał problem sieroctwa, nad czym ubolewała.

Samotność Anny, jak również innych władców, pogłębiała polityka wewnętrzna i zagraniczna państwa. Możni czynili zakusy na wszelkie dobra królewskie. Zaufani stawali się czasem wrogami i odwrotnie. Władca nie mógł być pewny, kto jest z nim, a kto przeciwko niemu. Spiski, knowania, szpiegostwo, plotki były na porządku dziennym. Chciwość i wybujałe ambicje polityczne przysłaniały wielu możnym prawdziwy obraz kraju i wizję jego przyszłości. Anna przez lata walczyła o swoją pozycję i dynastię, nawet ona w polityce nie grała czysto, w końcu…

…była córką Bony i miała politykę we krwi! Po wielkim pradziadku, ojcu, matce, bracie, siostrach przyszła kolej na nią. (s. 81)

Zwłaszcza po śmierci brata, a potem męża, który za życia odsunął ją od spraw kraju, Anna była władczynią Korony i Litwy. To ona miała obowiązek utrzymania i reprezentowania dynastii Jagiellonów, stania na straży jej godności. To ona była spadkobierczynią olbrzymiego majątku po swoich przodkach, lecz tylko w teorii. Obmawiano ją, szpiegowano, okradano…

I w tym wszystkim ona, „biedna Anna”. Te słowa padają kilka razy i za każdym razem mają one inny wydźwięk. Bo czy naprawdę Anna była biedna? W końcu ma w sobie mieszankę 2 wspaniałych rodów. To w niej ścierały się dwie natury: gorąca i zmysłowa natura Sforzów skłonna do uciech oraz skryta, podstępna i chutliwa Jagiellonów. Królowa postępowała na dwa sposoby: po jagiellońsku, czyli rozważnie, powoli krok po kroku oraz po włosku jak dziedziczka Sforzów – inteligentnie, konsekwentnie, a przy tym dyskretnie budując własne polityczne zaplecze i szukając sojuszników. Dwoistość natury odziedziczona po przodkach dała ciekawy efekt.

U Anny Jagiellonki wszystko jest albo-albo… (s. 24)

Główna bohaterka została w powieści przedstawiona jako kobieta cierpiąca z wielu powodów, jednakże przede wszystkim jako kobieta walcząca. Walcząca z bliskimi, z arystokracją, z przeciwnikami; walcząca o męża, o tron, o wpływy, o dobre traktowanie, a także o siebie jako o kobietę i o swoją urodę. O ile monarchini była zgrabna, o tyle jej twarz była brzydka, z czego doskonale zdawała sobie sprawę. Nic dziwnego, że piła różne zioła, stosowała różnorodne mikstury i maseczki na poprawienie urody. Jak każda kobieta chciała być piękna. Królowa Anna walczyła również o lepsze jutro dla swoich poddanych, o czym szczególnie powinni pamiętać warszawiacy.

W tej powieści nie brak niczego. Autorka splotła ze sobą wszystkie elementy codziennego życia człowieka, zwykłego człowieka, jakim m.in. jest królowa. Anna Jagiellonka to normalna kobieta, której los włożył koronę na głowę i zaangażował w sprawy polityczne. Jak każda normalna kobieta i ona korzysta z grawitacyjnego wychodka, marzy o bliskości mężczyzny, przeżywa swój pierwszy raz, pragnie dziecka, przekwita, zmaga się z różnymi przypadłościami i chorobami. I tu czytelnicy ponownie zostaną zaskoczeni – tym razem ilością chorób, z którymi borykali się członkowie rodziny królewskiej.

Po raz drugi Janina Lesiak przybliżyła współczesnym Polakom królową Rzeczypospolitej – Annę Jagiellonkę, bardziej znaną z kart historii jako władczynię niż kobietę. Miłosna kareta Anny J. to niezwykły portret monarchini w czterech odsłonach, nasycony kolorami, zapachami, smakami, bowiem autorka wplotła w akcję i wspomnienia Anny codzienne czynności i niby niewiele znaczące błahostki, niby… Warkocz czasu został upleciony z teraźniejszości, przeszłości i przyszłości i przewiązany kokardą wolności. Piękna polszczyzna, plastyczny język i sugestywne opisy nie pozostawią czytelników obojętnymi na nie. Będą czuli i przeżywali, cofną się w czasie do XVI wieku, aby być niemym świadkami historii.

Również i w drugiej powieści pani Janiny prawda historyczna miesza się z pewną jej wizją beletrystyczną, aby przedstawić główną bohaterkę i czterech królów jak zwyczajnych ludzi i odrzeć ich z królewskości, aby pokazać ich prawdziwą twarz oraz wady obok zalet, małość obok wielkości, skandale obok zasług, codzienność obok królewskości.

Anna Jagiellonka wsiadła do karety królewskiej na 73 lata i rozegrała królewskiego pokera. Grała z czterema królami-mistrzami, a gra toczyła się o najważniejsze wartości: o siebie, o miłość, o rodzinę, o dynastię. Kto wygrał tę rozgrywkę? Odpowiedź znajdziecie sami, gdy odrobicie lekcję historii o ostatniej z rodu Jagiellonów, gdy poznacie opowieść o Annie jako siostrze, narzeczonej, żonie i ciotce.

 Miłosna-kareta-Anny-J.-1

Wydawnictwo MG
ISBN 978-83-7779-285-8

tekst: Marta Korycka
materiał chroniony prawem autorskim

Marta PASJAMarta Korycka – absolwentka filologii polskiej i bibliotekoznawstwa z informacją naukowo-techniczną na UWM. Zodiakalna łuczniczka uwielbiająca niebieskości. Bardzo zawyża średnią czytelnictwa w Polsce i jest z tego dumna. Humanistka kochająca literki we wszelkiej postaci, kształcie, formie, kolorze etc. Ma wiele pasji, ale literki to ta główna, stąd literkowy blog o literkach cudzych i swoich. Czasami coś piśnie, gdy ją psiapsiółka Wena raczy nawiedzić. Ceni inteligencję i poczucie z humorem, uwielbia żonglerkę słowną i ogień. Cechy charakterystyczne: cm, pieprzyki, szkiełka.

1 thought on “KARETA ZAJECHAŁA – premierowa recenzja powieści Janiny Lesiak „Miłosna kareta Anny J.”

  1. Bardzo dziękuję za piękną i wnikliwą recenzję, dla autorki szczególnie wzruszającą poprzez świadomość, że recenzentka doskonale wie, o czym pisze. Za porównanie do warkocza – gorące brawa!

    Janina Lesiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *