BAGAŻ KOLONISTY

dziecko i wychowanie dziecko w wieku szkolnym młodzież porady eksperta

Odsłony: 2224

źródło; pixabay.pl/ foto: Wilu
źródło; pixabay.pl/ foto: Wilu

Pakowanie twojego dziecka na kolonię lub obóz to nie lada wyzwanie. Tym bardziej, jeśli to jest jego pierwszy wyjazd. Najchętniej wysłałabyś pociechę z zawartością połowy szafy, ale masz do dyspozycji tylko jeden plecak. Jak spakować dziecko na wakacje? Oto kilka porad.

Plecak, ale jaki?

Przy wyborze plecaka musisz zwrócić uwagę, czy posiada on szerokie, regulowane ramiączka, wykonane z mocnego materiału. Tkanina musi być wytrzymała. Nie chcesz przecież, żeby w połowie drogi twojemu dziecku urwał się pasek i żeby musiało nosić plecak na jednym ramieniu. Dobrze jest,  jeśli plecak posiada dodatkowy pasek zapinany wokół bioder. Bardzo istotna jest także szerokość ramiączek. Jeśli są wąskie, będą się wpijały w ramiona dziecka i sprawiały mu ból. Poza tym będą hamowały krążenie krwi, co spowoduje cierpnięcie i mrowienie rąk. Przejrzyj Tutaj jakie plecaki można kupić w sklepach

Spakować pół szafy, czy ćwierć….?

To nie dowcip. Powodowana matczyną (nad)opiekuńczością, chcesz dziecko zabezpieczyć na słońce, deszcz, chłody i upały. Słowem sweterki, bluzy, dresy, koszulki, buty, kurtki itp. utworzyły wysoki stosik, o wiele wyższy niż wysokość jego plecaka. Co zatem ująć, żeby powstał zestaw potrzebnych ubrań w wersji mini? Jak spakować plecak dziecka? Otóż:

– Spakuj kompletny zestaw bielizny na każdy dzień. Tu nie warto oszczędzać na ilości. Raczej nie myśl, że twoje dziecko będzie czynić wieczorem jakieś przepierki w umywalce. Nie sądź także, że będzie się myło codziennie od stóp do głów z uszami włącznie. Dzieci są tylko dziećmi i poza domem nie mają głowy do tak prozaicznych czynności… Czyste skarpetki niech będą dla nich dobrym kamuflażem.

Nie oszczędzaj też na ręcznikach. Niech dziecko weźmie dwa, przy tym jeden duży, drugi mały. Za to kosmetyki ogranicz do niezbędnego minimum, bo zajmują dużo miejsca.

– Zamiast ciężkiego swetra, spakuj ciepłą polarową bluzę, która po złożeniu zajmuje mniej miejsca i jest przede wszystkim lżejsza. Jeśli dziecku będzie zimno mimo to, może ubrać się na cebulkę, używając do tego celu koszulek.

Z koszulkami (bluzeczkami) też nie przesadzaj, jeśli masz małe dziecko, ponieważ 10-13-latki nie przywiązują do stroju aż takiej wagi. Dzieci są zaabsorbowane przede wszystkim zabawą i rówieśnikami, więc spokojnie możesz ograniczyć zestaw koszulek do minimum. Myślę, że optymalnym rozwiązaniem będzie jedna sztuka na dwa dni (do sztuki wliczam też sukienkę dla dziewczynki) i to pewnie też będzie za dużo.

Nie pakuj dziecku kilku par spodni, zwłaszcza dżinsów. Niech ma jedne dżinsy i jakieś lekkie spodnie materiałowe. W porywach dwie pary, bo lekkie.

– Buty – najlepiej sandały i sportowe. Dobrze by było, żeby jedne były nieprzemakalne, nie będzie w ten sposób konieczne zabranie trzeciej pary – półbutów.

– Kurtka jest potrzebna, ale taka, żeby ważyła jak najmniej i koniecznie z kapturem.

– Spakuj płaszcz przeciwdeszczowy.

– Nie zapomnij o piżamie.

To jest zestaw podstawowy, który da dziecku komfort na obozie, czy kolonii. Reszta zależy od osobistych potrzeb, upodobać i możliwości.

Mamo, a wzięłaś mi…?

Zapytaj się profilaktycznie, co dziecko chce wziąć ze sobą dodatkowo. Pół biedy, jeśli to jest lekki tablet. Gorzej, jeśli są to na przykład dwie grube książki, albo dużego miśka przytulankę.

Sztuka pakowania

Spakuj plecak próbnie. Pakując rozkładaj rzeczy równomiernie, żeby uniknąć skupienia największego ciężaru po jednej stronie. Sprytnie żongluj pojemnością kieszeni bocznych. Jeśli plecak ma je po bokach, ciężar ich zawartości powinien być podobny, natomiast jeśli jest tylko jedna kieszeń boczna, jej zawartość powinna być lekka, żeby nie zaburzała równowagi.

Oceń postawę dziecka

Kiedy spakowałaś już plecak, każ dziecku włożyć go na plecy. Jeśli ono się pochyla do przodu, zaokrągla ramiona lub pochyla głowę znaczy, że spakowany bagaż jest stanowczo za ciężki. W takim wypadku zważ dziecko, a potem plecak. Ciężar plecaka nie powinien przekraczać 20 – 25% jego wagi. Pamiętaj bowiem, że dziecko w wieku 10-13 lat ma jeszcze „miękki” kręgosłup i nie wskazane jest go nadwyrężać.

Zamiast supełka

Trudno wymagać od małego dziecka, że ogarnie pamięcią wszystko, co wzięło ze sobą. Dlatego, zamiast liczyć straty, zrób mu kilka egzemplarzy listy wszystkich rzeczy, jakie posiada w plecaku. Ty będziesz spokojniejsza, ale też dziecko nie będzie  w stresie podczas pakowania przed powrotem.

Dane, lekarstwa i ograniczenia

Jeśli twoje dziecko ma jakiekolwiek poważne ograniczenia, przyjmuje lekarstwa itd., napisz na specjalnej kartce wytyczne wraz z danymi teleadresowymi dla opiekuna grupy oraz kartkę dla wychowawcy z dawkowaniem lekarstw lub wziewów. Nawet, jeśli takie wskazówki są zawarte w karcie dziecka, to nie zaszkodzi się dodatkowo zabezpieczyć. Taką samą kartkę daj dziecku.  Ty i ono będziecie pewni, że nic ważnego nie umknie uwadze wychowawcy.

Specyfika miejsca

Nie zapomnij mieć na uwadze, gdzie jedzie twoja pociecha i dostosowanie się do potrzeb miejsca. Jeśli dziecko jedzie nad morze, nie zapomnij o kremie z filtrem UV, najlepiej o dużym numerze, piance przeciwko oparzeniom i nakryciu głowy. Jeśli jedzie w góry lub nad jezioro niezbędny będzie środek przeciw komarom i kleszczom i wapno, a także mocne buty i płaszcz przeciwdeszczowy, w przypadku chodzenia po górach.

Sprawdź na stronie organizatora wyjazdu, tam znajdziesz dodatkowe informacje. Na przykład o konieczności zabrania śpiwora, poduszki lub sztućców na przykład.

Życzę powodzenia!

Zachęcam do przeczytania magazynu Obsesje, w którym zamieszczony jest m.in ten artykuł

logo-www

źródło; pixabay.pl/ foto: Wilu
źródło; pixabay.pl/ foto: Wilu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *