POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

POZNAJ SWÓJ KRAJ ...

DRZEWA UMIERAJĄ STOJĄC Czytaj dalej »

PODRÓŻE:

PODRÓŻE:

BIAŁORUŚ DLA POCZĄTKUJĄCYCH, Igor Sokołowski Czytaj dalej »

PORADY:

PORADY:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH? Czytaj dalej »

DZIECKO W SZKOLE :

DZIECKO W SZKOLE :

KIEDY NAUKA STAJE SIĘ PROBLEMEM... Czytaj dalej »

ZDROWIE:

ZDROWIE:

JAK SIĘ KLUJE GŁÓD? Czytaj dalej »

ALCHEMIA PRANIA:

ALCHEMIA PRANIA:

GADŻETY POMOCNE W PRANIU Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

POCZYTAJ MI NA UCHO (DO MATURY):

ŚCIĄGA Z JĘZYKA POLSKIEGO. POWTARZAJ WIADOMOŚCI Z AUDIOBOOKIEM Czytaj dalej »

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

CIEKAWOSTKI NAUKOWE:

JAK DZIAŁA PAMIĘĆ? Czytaj dalej »

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

KSIĄŻKA NA WAKACJE:

PODUSZKA W RÓŻOWE SŁONIE Czytaj dalej »

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

AUDIOBOOK NA WAKACJE:

SERCE Z SZUFLADY, Agnieszka Jeż Czytaj dalej »

 

PRZYWDZIEWAĆ MASKĘ – rozmowa z rzeźbiarzem, Patrykiem Nieczarem

Hits: 2156

Anna Maria Jopek_sp_mW 2002 roku stworzył swój pierwszy hełm z maską, stylizowany na tatarskie hełmy z okresu mongolskiej ekspansji na Europę. Był to pierwszy hełm maskowy, jaki powstał w powojennej Polsce w ramach rekonstrukcji historycznej. Jego wystawy masek z metalu są jedynymi takimi w naszym kraju. Te dzieła sztuki są wręcz zachwycające. Do tego stopnia, że zapozowały do nich trzy piękne i znane kobiety: Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska oraz Kayah. Kim jest nasz dzisiejszy gość? Rzeźbiarz, wielki pasjonat historii i historii sztuki, osobowość magazynu “Życie i pasje”, Patryk Nieczar. Zapraszam. Redaktor naczelna, Klaudia Maksa.

M.K.: Dzień dobry. Jest Pan rzeźbiarzem, którego wielką pasją jest…

Patryk Nieczar: … płatnerstwo, które w Polsce niestety najczęściej kojarzy się z wykonywaniem zbroi dla tzw. bractw rycerskich. Mnie natomiast fascynuje płatnerstwo jako dyscyplina rzeźbiarska.

M.K.: Od czego zaczęła się Pańska pasja, Pański zawód? W czym się Pan wyspecjalizował?

Patryk Nieczar: Zaczęło się od zainteresowania historią i archeologią dawnych ludów zamieszkujących Europę: Celtów, Germanów, Słowian. Z początku głównie od strony mitologii i wierzeń, później coraz bardziej wkręcałem się w różne dziedziny kultury materialnej, zawężając jednocześnie ramy chronologiczne do okresu wczesnego i dojrzałego średniowiecza. To były ramy czasowe, na których skupiały się moje zainteresowania. Ostatecznie moim konikiem stało się uzbrojenie ochronne występujące w tym przedziale czasu na terenach europejskich, w szczególności hełmy.

Zacząłem eksperymentować, samodzielnie tworząc pierwsze „kaski”. Rzecz jasna nie od razu Rzym zbudowano i te pierwsze produkcje nie należały do arcydzieł. Wszystkiego uczyłem się sam i sporo musiałem popsuć, zanim nabrałem wprawy we władaniu młotkiem.  Przełom nastąpił w 2002 roku, gdy stworzyłem swój pierwszy hełm z maską, stylizowany na tatarskie hełmy z okresu mongolskiej ekspansji na Europę. To był też pierwszy hełm maskowy, jaki powstał w powojennej Polsce w ramach rekonstrukcji historycznej.

M.K.: A dlaczego akurat maski tatarskie?

Patryk Nieczar: Po prostu zwariowałem na ich punkcie, jak i na punkcie historii i kultury materialnej ludów stepowych okresu średniowiecza: Pieczyngów,  Połowców i Czarnych Kłobuków. Ci ostatni zasłynęli właśnie z pochówków wojowników w hełmach z maskami.

M.K.: Co takiego unikatowego jest w Pańskiej wystawie rzeźb z metalu?

Patryk Nieczar: Cóż, może fakt, iż podobnych wystaw hełmów portretowych odbyło się jak dotąd tylko kilka… I wszystkie były mojego autorstwa.

Wystawa w Starej Prochowni

Wystawa w Starej Prochowni

Wystawa w Starej Prochowni

Wystawa w Starej Prochowni

M.K.: Co to są hełmy portretowe?

Patryk Nieczar: Hełm portretowy to połączenie hełmu i portretu w formie maski. Wynalazek bardzo stary. Najpiękniejsze egzemplarze znamy z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Związane były one z kawaleryjskimi zawodami sportowymi „hippika gymnasia”. Były jak rzeźby do noszenia na głowie… Fenomenalne!

M.K.: Dlaczego akurat zdecydował się Pan na hełmy-portrety?

Patryk Nieczar: Zainspirowałem się pomysłem starożytnych, ale wykorzystałem go po swojemu. Moje hełmy nie są replikami oryginalnych zabytków. Są wynikiem moich własnych przemyśleń na temat wykorzystania hełmu jako nośnika portretu.

M.K.: Ciekawe… W takim razie, jakich argumentów Pan użył, aby przekonać trzy polskie divy estrady do pozowania Panu, do wykonania ich masek: Annę Marię Jopek, Justynę Steczkowską i Kayah?

Anna Maria Jopek

Anna Maria Jopek

Patryk Nieczar: Szczerze mówiąc, nie wiem. Proszę je o to zapytać. Jestem wdzięczny wszystkim trzem paniom za to, że zgodziły się użyczyć twarzy do moich artystycznych eksperymentów.

Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska

Kayah

Kayah

Kayah

Kayah

M.K.: A kogo przedstawiają pozostałe maski?

Patryk Nieczar: Cykl „Galea Dominika” to stylizowane portrety mojej małżonki, pierwszej i najważniejszej modelki.

M.K.: Wszystkie prezentowane hełmy można zaliczyć do „wearable art”. Co to takiego?

Patryk Nieczar: „Wearable art” to dyscyplina sztuki użytkowej, choć niekoniecznie praktycznej. W dosłownym tłumaczeniu: sztuki możliwej do noszenia. Hełm jako forma użytkowa mieści się w tym nurcie. Wszystkie moje hełmy przystosowane są do założenia na głowę…, jeśli tylko ich rozmiar jest odpowiedni.

Patryk Nieczar w masce z Thorsberg

Patryk Nieczar w masce z Thorsberg

M.K.: Maski gotowe, ale jak one powstały? To nie takie proste, by zamienić metal w ludzką twarz…

Patryk Nieczar: To magia „raisingu” – sztuki przestrzennego repusu, pozwalającej tworzyć puste trójwymiarowe formy z płaskiej blachy, bez konieczności cięć i łączeń. To jedna z najstarszych technik metaloplastycznych. Jednym z najbardziej znanych przykładów jej zastosowania jest złota maska Tutanchamona.

proces

Proces tworzenia maski

M.K.: I co dalej z maskami? Co można z nimi zrobić po wystawie? Udać się w nich na bal maskowy?

Patryk Nieczar: Jeśli ktoś kiedyś zdecyduje się nabyć u mnie jeden z moich hełmów, z pewnością nie będę dociekał, do jakich celów posłuży mu po zakupie… Koneserzy sztuki bywają ekscentryczni.

M.K.: Niecodzienna wystawa, nietypowe eksponaty… Skąd czerpie Pan inspirację?

Patryk Nieczar: Najwięcej podpowiada mi historia sztuki i archeologia – to niemal niewyczerpalne źródło inspiracji. Jestem zwolennikiem tezy, że wszystko w sztuce zostało już wymyślone, a pewne zjawiska powtarzają się co jakiś czas. Wystarczy tylko dobrze poszukać, a podpowiedzi same się znajdą. Rolą artysty jest jedynie na nowo odkrywać i przetwarzać.

M.K.: Dziękuję za wywiad. Życzę dalszych twórczych pomysłów.

Patryk Nieczar: To ja dziękuję. Pomysłów mi nie brakuje, gorzej bywa z czasem na ich realizację.

opracowała Marta Korycka
zdjęcia: prywatne archiwum Patryka Nieczara

materiał chroniony prawami autorskimi

 

 

(Visited 30 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial