KTO STRACI ŻYCIE PODCZAS GARDEN-PARTY? – Amélie Nothomb w najlepszej formie!

życie i pasje

Odsłony: 2382

unnamedKryminalna tajemnica, podana w iście lapidarnym stylu, okraszona szczyptą psychozy, doprawiona łyżką sarkazmu i garścią czarnego humoru. Słowem – doskonała rozrywka!

Szpieg z księgarni nadaje:

Amélie Nothomb
Zbrodnia hrabiego Neville’a
przeł. Małgorzata Kozłowska
premiera: 28 kwietnia

Nastoletnia córka hrabiego Henri’ego Neville’a, crème de la crème arystokracji belgijskiej, o imieniu Sérieuse (Poważna), ucieka z domu. Hrabia odnajduje ją u wróżki. Ta oznajmia mu, że wkrótce, w czasie słynnego w całej okolicy garden-party Neville zabije jednego z zaproszonych gości. Ma to być ostatnie przyjęcie w posiadłości hrabiego, gdyż ten bankrutuje. Nasz bohater nie zastanawia się jednak czy w związku z przepowiednią, odwołać garden-party. Sprawdza jedynie, kogo z zaproszonych gości szczególnie nie lubi. Tych osób jest 25…

“Wróżka podeszła do niego, ujęła go za rękę, jakby chciała dać mu do zrozumienia, że sercem jest z nim, ale gdy dotknęła spodu dłoni mężczyzny, wyraz jej twarzy się zmienił.
– Wyda pan wkrótce wielkie przyjęcie – powiedziała.
– To prawda.
– Zabije pan na nim jednego z gości.
– Słucham?! – zawołał hrabia i aż pobladł ze zgrozy.
Wróżka puściła jego dłoń i się uśmiechnęła.
– Proszę się nie martwić. Obejdzie się bez kłopotów.”

Najnowsza książka Amelie Nothomb jest taka, jak otwierający ją fragment. Dowcipna. Lapidarna. Bardzo, bardzo króciutka (granice.pl)

A kim jest Amelie Nothomb?

Amelie Nothomb à Paris Bd Quinet
Amelie Nothomb à Paris Bd Quinet fot. Olivier Dion

Amélie Nothomb – fenomen wydawniczy i literacki, ur. 1966 w Belgii, pisze od 17 roku życia. Sama deklaruje, że pisze cztery książki w ciągu roku, ale publikuje tylko jedną (w sumie wydała 24 powieści, 18 tłumaczeń ukazało się  w Polsce, w wydawnictwie Muza). Systematycznie pojawia się na listach bestsellerów, jej książki są zawsze ogromnie wyczekiwane przez czytelników. Nowości sprzedają się średnio w samej Francji na poziomie 200 tys. egzemplarzy. Jej książki są tłumaczone na niemal 40 języków.
Znana ze swojego ekscentrycznego usposobienia. Nigdy nie rozstaje się z zeszytem i zwykłym plastikowym długopisem marki Bic. Nigdy sama  nie przepisuje swoich manuskryptów na komputer. Ubóstwia czekoladę i odlotowe kapelusze.

unnamed

na podstawie materiałów prasowych Wydawnictwa Literackiego

logo

unnamed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *