WYWIAD:

WYWIAD:

ROWEREM PRZEZ ŚWIAT - rozmowa z podróżnikiem Piotrem Strzeżyszem Czytaj dalej »

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

O sowach, e-bookach i nie tylko – rozmowa z Marią Skibińską Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

… czyli jak oszczędzać na zakupach Czytaj dalej »

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

… czyli jak pracodawca demaskuje fałsz w twoim CV Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

„LATO LEŚNYCH LUDZI” Maria Rodziewiczówna – premierowa recenzja patronacka

Hits: 2158

LOGO MG nowe

RECENZJA PREMIEROWA

Wydana po raz pierwszy w 1920 roku powieść Lato leśnych ludzi to jedna z ostatnich w bogatym dorobku Marii Rodziewiczówny. Powszechnie uważana za arcydzieło – do dzisiaj znajduje wiernych czytelników. Na czym zatem polega jej fenomen?

PATRONAT-LOGO

Oto w głębi niemal dziewiczego lasu, ukryta jak gniazdo, opleciona dzikim winem i różami, stoi samotna chata a w niej – w zgodzie z naturą i jej odwiecznymi prawami – Rosomak, Pantera i Żuraw wiodą swój leśny żywot. Pobyt trójki przyjaciół w dzikiej  głuszy porównać możemy do survivalowego obozu. Las zaspokaja wszystkie ich podstawowe potrzeby – karmi, obmywa, tuli do snu, uspokaja. Towarzysząc głównym bohaterom w ich wyprawach, możemy dowiedzieć się o niezliczonych gatunkach roślin, ptaków czy innych żyjątek a także poznać zwyczaje prawowitych mieszkańców puszczy. Spokojnemu życiu leśnych ludzi przygląda się nowy mieszkaniec – Coto. Początkowo nieufny, z czasem nabiera doświadczenia. Czy stanie się jednym z nich?

Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

W tej baśniowej krainie szczęśliwości ceni się pracę i szanuje kobietę, zapomina o gniewie, o pośpiechu, uspokaja. To jednak jeszcze nie wszystko. Rodziewiczówna nie byłaby sobą, gdyby – gdzieś w tle – nie nawiązała do … historii, do bohaterstwa zwykłych ludzi. Oto w leśnej głuszy pojawia się Odrowąż – uczestnik jednego z powstań, który nosi w sercu wielką tajemnicę.

Wszystko to jest opisane pięknym – mimo iż momentami patetycznym – stylem, który jednak odpowiada charakterowi wydarzeń. Wszak życie w lesie toczy się niespiesznie, wręcz leniwie, od wschodu do zachodu słońca.

Na uwagę zasługuje też język, który w dzisiejszych czasach może się wydać nieco archaiczny, jednak – wobec powszechnie panującej niedbałości, skrótów i angielskich wtrąceń – brzmi niczym chopinowski mazurek – „Ranek był kwietniowy, pogodny, słoneczny, wilgły od deszczu, co przeszedł z wieczora. Przeszedł cuda tworząc. Rozkleił lepkie obsłony liści, zmył z traw resztę pleśni, roztworzył oczy białych zawilców i fiołków, wywabił z wody złoto kaczeńców, obmył i w kwiat wyczarował kocanki łóz i wierzb” (str. 16)

Zatrzymajmy się zatem na chwilę w codziennej gonitwie i pozwólmy, by ogarnął nas błogi spokój. Przenieśmy się – choćby w wyobraźni – do głuchej puszczy, by oderwać się od szumu codzienności i razem z bohaterami posłuchać śpiewu ptaków. Może dzięki temu i my – podobnie jak bohaterowie utworu – odnajdziemy siebie i swoje miejsca na ziemi?

LOGO MG nowe

Tytuł: Lato leśnych ludzi
Autor: Maria Rodziewiczówna
Wydawnictwo MG
Data wydania: 18 maja 2016
ISBN:9788377793466
 Liczba stron: 256

 

Beabetita Grzywacz – absolwentka filologii polskiej na UJ, wieloletnia nauczycielka, liderka kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, pomysłodawczyni Szkolnego Klubu Przyjaciół Książki, który prowadzi od 3 lat, autorka bloga „Tarnobrzeskie kobiety”. Lubi, gdy się coś dzieje, dlatego wciąż podejmuje nowe wyzwania – im trudniejsze, tym lepiej.

(Visited 29 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial