MAMO, JA NIE CHCĘ MIEĆ ŻADNEGO BRATA!

dziecko i wychowanie dziecko w wieku szkolnym małe dziecko porady eksperta trudne sprawy

Odsłony: 2819

wall-727301_1280Na początku nowego roku podejmujemy różne decyzje. Oprócz tych prozaicznych, jak schudnąć 5 kilo, albo zrobić solidny remont w mieszkaniu i życiu, są bardziej poważne. Jedną z nich jest decyzja o kolejnym dziecku. Co jednak zrobić, kiedy waszą radość mąci zbuntowany jedynak i wrzeszczy: “Ja nie chce mieć żadnego brata!”? Czy istnieje optymalna różnica wieku między rodzeństwem?

Wiele młodych kobiet chcących posiadać więcej niż jedno dziecko, zastanawia się, jaka różnica wieku między rodzeństwem będzie najlepsza. Jedni są zdania, że dzieci, które są w podobnym wieku lepiej się chowają, mają podobne problemy wynikające z poziomu rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Inni z kolei uważają, że większa różnica pomiędzy dziećmi to najlepsze wyjście. Jak jest naprawdę? Tego tak naprawdę nie wie nikt. Każda rodzina ma jedyny w swoim rodzaju mikroklimat. Poza tym, każde dziecko ma inny charakter. Ale mimo to, że nie ma mądrego, to warto znać plusy i minusy posiadania dzieci w danym wieku.

Kiedy bociany przylatują co wiosnę

Jeśli chodzi o dzieci urodzone w bardzo krótkim odstępie czasu, to niewątpliwą zaletą tego faktu jest brak samotności dziecka. Nie wiem, czy wiecie, ale roczny maluch ma pamięć „tygodniową”. To znaczy, że siedem dni po urodzeniu się brata, czy siostry w świadomości seniora rodzeństwo będzie od zawsze. Nie będzie zatem przeżywało żadnego „przewracania się świata do góry nogami”. Minusem za to jest wyjęcie z życiorysu mamy kilku lat, bo dwoje małych dzieci nie bardzo pozwala na życie swoim życiem i bycie panem własnego losu. Wszystko bowiem trzeba pomnożyć przez dwa. Krzyki, złości, choroby, bałagan, obiadki, pranie, sprzątanie itd.

Bociany dwulatki

Kiedy różnica wynosi 2-3 lata będziesz musiała przede wszystkim okiełznać diabły dwu-, trzylatków, co zwą się „Ja” i „Moje”. Nie łudź się, że mały buntownik zrozumie, że to malutki braciszek. Taka karma. Musisz się z tym pogodzić i przejść godnie ten trudny czas. Zaletą jest w dalszym ciągu mała różnica wieku, więc po około dwóch latach będziesz mogła radować swoje oczy wspólną zabawą rodzeństwa- małych kumpli.

Gdy o potomstwie myślisz za parę lat

Dla dziecka 5-8 letniego urodzenie się brata lub siostry przewraca świat do góry nogami. Senior bowiem wie już, co to znaczy być oczkiem w głowie rodziców, dziadków, czy cioć. Wie, że zabawki, które dostaje należą tylko do niego, że mama jest do jego wyłącznej dyspozycji. Dlatego wykorzystaj czas ciąży do rozmów z dzieckiem, do jego oswajania z nową sytuacją. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pozwolenie wybrania imienia (przynajmniej drugiego) dla brata lub siostry oraz pozwolenie na „opiekę” seniora nad maleństwem (bujanie do snu itp.).

Gdy bocian zabłądzi i znajdzie twój dom po długim czasie

Różnica ponad dziesięcioletnia między rodzeństwem jest sprawdzianem dla ciebie, czy zaszczepiłaś w dziecku zdolność do empatii. Jeśli tak, to senior z radością przyjmie brata lub siostrę, nie będzie obawiał się odsunięcia go na drugi plan oraz będzie chętnie cię wyręczał w opiece nad maluchem, nie traktując tego, jako przykry obowiązek. Pamiętaj, że w tym wieku zaczyna się okres dojrzewania i dziecko jest bardzo wyczulone na punkcie swojej osoby Wadą jest niewątpliwie to, że upłyną lata, zanim senior będzie traktował brata lub siostrę na równi sobie, znaczy nie jako dziecko, tylko dojrzałego człowieka.

Jak widać decyzja o drugim dziecku nie jest wcale taka łatwa. Jednak nie zrażaj się tym. Przypomnij sobie jak ty wychowywałaś się z bratem lub siostrą, jak dawali sobie radę twoi rodzice, jaka była rodzina twojego partnera. I przede wszystkim wiedz, że jakakolwiek różnica by nie była, na pewno sobie poradzisz. Powodzenia zatem w wyglądaniu bociana!

Klaudia Maksa

materiał chroniony prawami autorskimi

Zabawa niemowląt - zobacz na Ceneo.pl

Odzież dziecięca - wybierz na Ceneo

Pościel - porównaj na Ceneo.pl

 

źródło: pixabay/foto: Swaasfotografie

 

Ten oraz wiele innych artykułów na temat wychowania znajdziecie Państwo  magazynie “Brzdąc”. Zapraszam do kliknięcia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *