
Odsłony: 2751
Jest to rzetelna biografia, o obszernej i pasjonującej treści ukazującej nie tylko osobowość i dokonania aktorki, ale i obraz epoki. Na uwagę zasługuje niezwykle subtelna i elegancka oprawa dzieła.
To nie jest książka na jeden raz. To lektura, do której się wraca. Anna Dymna jest fenomenem, autorytetem, wręcz takim “ziemskim aniołem”. Dzięki Elżbiecie Baniewicz możemy bliżej poznać jej sylwetkę. Może zaczerpniemy choć odrobinę z takiego wzoru wielkiego człowieka, jakim jest Anna Dymna.
Zanim sięgnęłam po przepięknie wydaną przez Wydawnictwo Marginesy biografię Anny Dymnej pióra Elżbiety Baniewicz, wiedziałam, że tak o niej napiszę. “Wielka aktorka – wielki człowiek”.
Lektura książki tylko mnie utwierdziła w tym przekonaniu. Anny Dymnej nie zobaczymy w reklamie proszku do prania ani w popularnym telewizyjnym show, nie przeczytamy o niej w plotkarskim pisemku. To gwiazda filmowych kadrów i teatralnych desek, gwiazda w prawdziwym tego słowa znaczeniu Aktorka doskonała, piękna nie tylko ciałem (amantka w czasach młodości, dziś też zachwyca naturalną urodą), ale i duchem – od lat zaangażowana w działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych. Znana jest jako założycielka Fundacji “Mimo Wszystko” i organizatorka “Festiwalu Zaczarowanej Piosenki”, na którym występują utalentowane osoby niepełnosprawne. Kobieta z sercem na dłoni. Niedościgniony wzór dobroci i szlachetności.
kliknij w zdjęcie i wejdź na stronę fundacji
Elżbieta Baniewicz przedstawiła bogaty portret Dymnej, prowadząc czytelnika przez kolejne etapy jej życia i kariery. Dodatkowo ukazała obraz teatru i filmu w 2. poł. XX.w. – oczywiście nie bez związku z główną bohaterką publikacji. Przeczytamy o znakomitościach świata sztuki tamtych czasów, o osobach, które miały wpływ na ścieżkę aktorską Ani Dziadyk- tak jak odkrywca jej talentu Jan Niwiński, czy np. Lidia Zamkow, Z. Jaroszewska, J. Grzegorzewski, K. Kutz i szereg innych nazwisk reżyserów, filmowych i teatralnych twórców. Długo by je wymieniać! Przy okazji otrzymamy dużo wiadomości o poszczególnych rolach Dymnej, wraz z cytatami z teatralnych recenzji. Ról filmowych też nie da się pominąć, a każdy chyba pamięta o Ani – wnuczce Kargula i Pawlaka, o Barbarze Radziwiłłównie, czy kojarzy Mariannę z serialu “Siedlisko”. To jednak tylko kropelka w morzu aktorskiego dorobku Dymnej.
Baniewicz starała się jak najrzetelniej to wszystko zebrać i opowiedzieć czytelnikom w przystępny sposób. Efekt mrówczej pracy biografa okazał się fascynujący.
Niezwykle ciekawy i emocjonujący jest rozdział “Miłość życia – Wiesław Dymny”, piękna a zarazem tragiczna historia związku Anny jej pierwszym mężem, ekscentrycznym współtwórcą Piwnicy Pod Baranami. W tej części autorka oddała także głos osobom, które znały tę – już legendarną- postać.
Krótko mówiąc, jest co poczytać i co przeżywać. Świetna biografia. Polecam. Agnieszka Grabowska