WYWIADY:

WYWIADY:

Przeczytaj rozmowy z pisarzami oraz poznaj wiele osób z pasją! Czytaj dalej »

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

FOTOREPORTAŻE Z PODRÓŻY

Setki fotoreportaży z różnych zakątków kraju i ze świata Czytaj dalej »

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

POLECAMY SETKI KSIĄŻEK!

Wybierz spośród ogromnego katalogu książkę dla siebie Czytaj dalej »

PORADY

PORADY

Znajdziecie tutaj naprawdę wiele praktycznych i ciekawych porad Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO

POCZYTAJ MI NA UCHO

Audiobook - jaki wybrać? Sto kilkadziesiąt propozycji! Wybierz i słuchaj. Czytaj dalej »

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Kilkadziesiąt tytułów książek polecanych przez naszych ekspertów Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

TOM YAM GUN, KREWETKI I SZARAŃCZA – fotoreportaż z podróży Danuty Baranowskiej

Hits: 2611

taj20Ponadto niezwykła obfitość owoców, jarzyn i przypraw oraz owoców morza sprawia, że Tajlandia słynie ze znakomitej kuchni, a Tajowie uwielbiają jeść. Sześć czy siedem posiłków dziennie jest sprawą zupełnie normalną. Wszędzie są restauracje i stragany z jedzeniem, często można spotkać kuchnie na kółkach, nierzadko posłańców z ogromnymi tacami, czy koszami pełnymi pachnących potraw, roznoszonymi między przechodniami.

 

W Tajlandii nie brakuje żywności: urodzajne  ziemie, których jest dużo, dają obfite plony a liczba mieszkańców jest proporcjonalna do powierzchni kraju. Tajowie nigdy nie zaznali głodu Król Rama XVIII o swojej ziemi mówił ”Kraj kwitnie, w wodzie są ryby, na polach ryż”.

Ponadto niezwykła obfitość owoców, jarzyn i przypraw oraz owoców morza sprawia, że Tajlandia słynie ze znakomitej kuchni, a Tajowie uwielbiają jeść. Sześć czy siedem posiłków dziennie jest sprawą zupełnie normalną. Wszędzie są restauracje i stragany z jedzeniem, często można spotkać kuchnie na kółkach, nierzadko posłańców z ogromnymi tacami, czy koszami pełnymi pachnących potraw, roznoszonymi między przechodniami. To takie chodzące bary przekąskowe.taj22taj19

Mieszkańcy Tajlandii cenią sposób podania jedzenia na równi z jego smakiem i jakością. Potrawy wchodzące w skład najskromniejszych nawet posiłków są wymyślnie ozdabiane, wykrawanymi zręcznie warzywami i owocami . Tajowie do jedzenia nie używają noży. Nie są one potrzebne, bo mięso, jarzyny, czy owoce morza, przed przyrządzaniem są krojone na kawałki.

Jedzą oni widelcem i łyżką, trzymając widelec w lewej ręce, a łyżkę w prawej. Widelec służy wyłącznie do nakładania kęsów na łyżkę. Natomiast jedzenie z widelca uważane jest za nieeleganckie i świadczy o złym wychowaniu.

taj20

Do spożywania potraw z makaronem, najczęściej ryżowym, służą pałeczki oraz łyżka. Innym wyjątkiem od ogólnie przyjętych zasad jest jedzenie kleistego ryżu (khao niaw), który jest gotowany i podawany w bambusowym koszyczku z pokrywą, szczególnie na północy Tajlandii. Je się go palcami; czasami lepi się z niego kulki, macza w doskonałych sosach z dodatkami mięsnymi, czy jarzynowymi.

Potrawy są podawane w kilku miseczkach. Zgodnie z tradycją najpierw nakłada się ryż na talerz, a następnie łyżką potrawy z poszczególnych misek. Wszystko to jest niezwykle barwne, pachnące, mocno piekące. A smakuje jeszcze lepiej, jeżeli kolację je się oglądając i słuchając wspaniałego zespołu tajskiego, gdzie wykonanie, kostiumy, muzyka są nieprawdopodobnie wręcz precyzyjne i niepowtarzalne.

Jedzenie tajskie jest ostre.. Papryka chili – odmiana o małych, ostrych strąkach jest powszechnie używana do wielu potraw. Oczywiście nie brakuje potraw łagodnych. Podstawą kuchni tajskiej jest ryż i makaron ryżowy. Innym dodatkiem do zup jest szklisty makaron  sojowy. Jedzenie jest pożywne, apetyczne, zdrowe i przede wszystkim świeże. Mięso smaży się krótko w bardzo wysokiej temperaturze a warzywa się gotuje lub zasmaża w woku.  Owoce morza są niskokaloryczne, wspaniałe w smaku i sprzyjają zachowaniu doskonałej figury oraz działają podobno jako afrodyzjak.

taj21

Za narodową potrawę Tajlandii uważany jest makaron ryżowy (Phat tai), przysmażony z krewetkami, warzywami, jajkiem i posypany orzeszkami ziemnymi

Następną potrawą znaną, niezmiernie smaczną a zarazem powszechną , wykonywaną wyłącznie przez kobiety, jest słynna tajska zupa z krewetkami i pomidorami (Tom yam gun), przyprawiona kolendrą, trawą cytrynową i chili, gotowana i podawana w specjalnym kociołku.

Najbardziej smakowały mi dostępne wszędzie na straganach, malutkie naleśniczki z ciasta ryżowego z farszem tzw sajgonki i sałatka z papai (som tam), popularna w całej Tajlandii. Przyrządza się ją z cienko pokrojonej papai i chili. Do tego najczęściej podaje się kawałki kurczaka, oraz kiełki fasoli mung i soi.

A na deser smażone w cieście banany i płatki lilii (phat pak bung). Są i dziwaczne przekąski, które dla nas ze względu na swój wygląd i pochodzenie, są nie do przyjęcia, ale jeżeli inni ludzie jedzą takie wymyślne dania i ja nie omieszkałam ich spróbować. Pieczona szarańcza, świerszcze czy larwy okazały się zupełnie smaczną przekąską. Potrawy z Tajlandii uznawane są ze jedne z najlepszych na świecie dlatego tajska kuchnia ma w sobie coś magicznego co przyciąga największych smakoszy.

taj15

taj18

Tekst oraz fotografie Danuta Baranowska.

Materiał chroniony prawami autorskimi.
(Visited 2614 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share
Close