WYWIAD:

WYWIAD:

ROWEREM PRZEZ ŚWIAT - rozmowa z podróżnikiem Piotrem Strzeżyszem Czytaj dalej »

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

KIM JESTEŚ, CZYTELNIKU?

O sowach, e-bookach i nie tylko – rozmowa z Marią Skibińską Czytaj dalej »

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

JEDZENIE W DOBREJ CENIE...

… czyli jak oszczędzać na zakupach Czytaj dalej »

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

BOMBONIERKOWA APLIKACJA ...

… czyli jak pracodawca demaskuje fałsz w twoim CV Czytaj dalej »

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

SZPIEG Z KSIĘGARNI NADAJE:

LISTA NIEOBECNOŚCI, Michał Paweł Urbaniak - jedna z najpiękniejszych i najsmutniejszych powieści tego roku Czytaj dalej »

POCZYTAJ MI NA UCHO:

POCZYTAJ MI NA UCHO:

Druga strona mocy, Joanna Jax Czytaj dalej »

 

SZTUKA DIALOGU Z MISTRZEM, czyli jak rozmawiać z fryzjerem

Hits: 2907

sculpture-650102_1280Czy zdarzyło ci się, że twój fryzjer wykreował ci na głowie coś, co sprawiało, że najchętniej udusiłabyś człowieka i wytłukłabyś wszystkie lustra w domu? Zamiast mieć nieludzkie odruchy wobec bądź co bądź profesjonalisty, może spróbuj przemyśleć, dlaczego się z nim nie dogadałaś? Tym bardziej, kiedy nadchodzi czas wizyt świątecznych oraz sylwester… 😉

– Cześć Klaudia, wejdź proszę… – przywitał mnie Kacper wskazując ręką wejście do kuchni – napijesz się wina?

– Nie. Wiesz, że nie znoszę wina. – wyartykułowałam dla przypomnienia, bo najwidoczniej po dwudziestu latach znajomości moja awersja do tego trunku nie zdążyła mu się jeszcze wryć w świadomość.

– Piwa?

– Kawy z ekspresu. – odpowiedziałam krótko, bo coś zaczynałam lekko przeczuwać, że chyba nie chodzi tu a brak pamięci do gustów przyjaciół, tylko o coś zupełnie innego. Siadłam więc przy stole i spokojnie czekałam na rozwój wydarzeń.

Kacper po paru minutach męczenia się ze sprzętem w końcu wrzasnął:

– Dorota! Klaudia przyszła, chodź zrób kawę!

– Nawet nie umiesz odpalić ekspresu!!! Jesteś beznadziejnie rozpieszczony!!

– Dorota wróciła od fryzjera…. – odpowiedział na moje pytanie zadane wzrokiem Kacper.

– I co? – spytałam jedynie pro forma.

– Dla mnie nie jest źle, ale….

– Bo ty nic nie rozumiesz! – Dorota wpadła do kuchni i zaczęła się wyżywać na biednym ekspresie. Fryzurę rzeczywiście miała nieszczególną. Samo scięcie pewnie było bez zarzutu pod względem technicznym, ale fason nie pasował jej do twarzy. W ogóle nie pasował do niej samej.

– Postanowiłam coś zmienić w moim wyglądzie. Taka przedświąteczna metamorfoza … . Wymyśliłam sobie, że zacznę od włosów. Przez parę dni przeglądałam gazety i wybrałam sobie model, wycięłam i pokazałam fryzjerce. Tylko, że ona wcale nie była profesjonalistką, jak się okazuje, bo najpierw mi wmawiała, że nie da się stworzyć u mnie takiego samego fasonu a potem rzeczywiście udowodniła, że nie potrafi wiernie odtworzyć wzorca.

– Masz jeszcze to zdjęcie? – przerwałam jej monolog.

Dorota wygrzebała ze swojej przepastnej torby wymiętą już lekko fotografię modelki o bujnych włosach i drobnej twarzy.

– Doris, ta fryzjerka nie chciała obciąć ci włosy w ten sposób?

– Nie tyle nie chciała, co mówiła, że nie może mi zrobić takiej samej fryzury. Po prostu za mało umiała.

– Nie, moja droga, ona właśnie dużo umiała. Na tyle dużo, żeby umieć myśleć za ciebie. Niestety nie była asertywna.

– Klaudia, o czym ty znowu mówisz?

– Dorota. Nie wystarczy tylko znaleźć odpowiedni model fryzury i chcieć mieć jej kopię na własnej głowie. Przy wyborze fryzury bowiem trzeba się trzymać kilku żelaznych zasad.

Po pierwsze: samokrytycyzm

Nie wystarczy tylko znaleźć odpowiedni model fryzury i chcieć mieć jej kopię na własnej głowie. Pierwsze przykazanie fryzjerskie brzmi: „Spójrz krytycznie na zdjęcie”. Przede wszystkim ty i modelka musicie mieć podobny kształt twarzy. Nie można mieć takiej samej fryzury do twarzy owalnej i kwadratowej. Podobnie jest z gatunkiem włosów. Nie możesz wzorować się na modelce, która ma włosy grube i ciężkie, kiedy ty masz delikatne i podatne na kręcenie. No i w końcu: trzymaj dystans. Dostępne obecnie programy komputerowe do retuszu zdjęć sprawiają, że wszystkie modelki wyglądają pięknie i młodo. Dlatego pamiętaj, że w realu żaden fryzjer, nie ważne jak utalentowany, nie przekształci nas w stu procentach w Jessikę, Jennifer czy Angelinę.

Słuchaj się profesjonalisty

Przed zdecydowaniem się, co do rodzaju ścięcia, zapytaj, co fryzjer o tym sądzi. Powinnaś mieć prawo do ostatecznej decyzji, to jasne, ale komunikacja działa w dwie strony. Fryzjer, który zobaczy, że respektujemy jego doświadczenie i profesjonalną wiedzę, będzie respektował nasze życzenia i z większym zaangażowaniem pomoże nam szukać jak najlepszego rozwiązania. Przekonanie, że trzeba fryzjerowi koniecznie powiedzieć, jak ma obciąć nasze włosy, jest zbędne. Fryzjerzy wiedzą, jak je obcinać! Naszym celem jest pokazanie im tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Pozwólmy im zająć się swoją pracą i być ekspertami w dziedzinie włosów tak, jak ich wyszkolono.

Dobierz fryzurę do… stylu życia

Kolejna rzecz, o której powinnaś pamiętać, to to, żeby fryzurę dobrać do swojego stylu życia oraz zasobów finansowych. Na studiach, zwłaszcza na I roku, będziesz stale zabiegana, więc na pewno nie będziesz spędzać całego ranka na układaniu włosów. Kiedy umknie ci ten fakt, możesz się „wrobić” w irytujące zabiegi modelujące. Zwróć także uwagę, czy wybrana fryzura nie wymaga użycia lakieru, pianki lub żelu. Możesz trafić na taki model, przy którym konieczne jest użycie wszystkich z wyżej wymienionych kosmetyków, co jest tożsame ze sporym miesięcznym wydatkiem, a jak wiadomo studencki budżet nie należy do wielkich. Życzę powodzenia!

autor: Klaudia Maksa
tekst chroniony prawami autorskimi
sculpture-650102_1280

źródło: pixabay.com.pl/foto: Barni1

(Visited 117 times, 1 visits today)
Ciekawie się czytało? Polub post!
fb-share-icon13
6
Podziel się
Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial