HAKI – STRASZAKI NA RYNKU PRACY

Odsłony: 3251

workspace-820315_1280Ogłoszenia o pracę pokazują jak duża jest konkurencja w szukaniu zatrudnienia. Pracodawcy dokonują wyboru spośród wielu kandydatów. Dlatego już w swoich ogłoszeniach przeprowadzają preselekcję. Na czym ona polega? Między innymi na użyciu haków – straszaków. Są to szorstkie formułki, które mogą skutecznie zaburzyć naszą samoocenę i zdyskwalifikować nas już w przedbiegach w staraniu się o upragnioną pracę. Oto najważniejsze z nich.

Proszę mi zatem powiedzieć coś o pani kompetencjach…

To zdanie, wypowiedziane tonem pozbawionym emocji może skutecznie zaburzyć twoją samoocenę. Od razu nasuwa ci się na myśl, że zapewne w tej firmie, w tej instytucji pracują ludzie co najmniej dwa razy lepsi. Pół biedy, jeśli ta myśl tylko przemknie. Ale może się też zdarzyć, że wytrąci cię to z równowagi na tyle skutecznie, że rozmawiający z tobą pracodawca odniesie wrażenie, iż posiadasz jakieś poważne braki. A przecież kompetencje to nie jakaś magia, tylko zakres twojej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, który umożliwi ci bycie skutecznym na wybranym stanowisku.

Zatem przed każdą rozmową kwalifikacyjną warto się nastawić pozytywnie i mieć świadomość, że chcąc pracować na wybranym przez ciebie stanowisku siłą rzeczy musisz mieć wymagane kwalifikacje. Przecież nie można być cukiernikiem, nie umiejąc piec ciast.

Poza tym trzeba pamiętać, że kandydat nigdy nie jest idealny i na dobrą sprawę na każdego można znaleźć przysłowiowego haka. Dlatego zamiast wpadać w panikę, że czegoś ci brak, zapewnij przyszłego szefa o gotowości podniesienia poziomu wymaganych kwalifikacji. Jest możliwe, że szef doceni twoją szczerość i da ci szansę mimo wszystko.

Wymagamy od naszych pracowników wysokich umiejętności interpersonalnych

Na pytanie co to są te umiejętności, wielu odpowie, że to nic innego jak umiejętności międzyludzkie. I dzieje się tak, jak z popularną ostatnio w mediach asertywnością, która w powszechnym mniemaniu jest sztuką konstruktywnego odmawiania i nikt nie ma potrzeby wnikać głębiej, czego ona jeszcze dotyczy.

Znaczenie umiejętności interpersonalnych, o których wiesz coś, ale zarazem nic konkretnego, o których nie myślisz w codziennym życiu właśnie dlatego, że nie są ci zupełnie jasne, może cię skutecznie zdezorientować. Toteż najpierw, przed rozmową kwalifikacyjną, warto się zastanowić w czym umiejętności interpersonalne konkretnie pomogą ci w pracy?

– Jeśli starasz się o pracę w biurze, musisz umieć pracować w zespole. Przydadzą ci się więc takie cechy, jak zdolność umiejętność do osiągania kompromisów w sytuacjach konfliktowych, czy wspomniana wyżej asertywność.

– Jeśli chcesz pracować w korporacji oprócz wymienionych wyżej cech, musisz być odpornym na stres, który wynika z narzuconej presji czasu i autorytetu zwierzchników. Jeśli czujesz, że potrafisz pracować w takich warunkach, nie wpadniesz w nerwicę, która nie pomoże ci w pracy, jak się potocznie mówi, na wysokich obrotach. Nie staniesz się drażliwy, umiejętnie będziesz gospodarował swoim czasem i nie będziesz wyżywał się na współpracownikach za swoje niepowodzenia.

– Praca przedstawiciela handlowego będzie wymagała umiejętności nawiązywania konstruktywnego dialogu z klientem. Tutaj bardzo ważne jest opanowanie i cierpliwość, ponieważ rzadko tak naprawdę zdarzają się wzorcowe relacje na zasadzie „ty tłumaczysz, klient słucha, przytakuje, a na końcu zgadza się na twoje warunki. Zazwyczaj klient jest od samego początku sceptycznie do ciebie nastawiony a bywa, że nawet wrogo ( dzięki panującemu do dzisiaj stereotypowi przedstawiciela handlowego, jako człowieka bardzo nachalnego, pozbawionego zasad etycznych). Poza tym możesz mieć do czynienia z wachlarzem ludzkich osobowości i inteligencji. Dlatego trzeba być elastycznym, żeby „wstrzelić” się w sposób pojmowania przez klienta tego skrawka rzeczywistości, którego będzie dotyczyć twoja oferta.

– Praca w placówkach oświatowych, medycznych i społecznych ma z kolei inny specyficzny charakter. Bardzo ważna jest tutaj umiejętność nawiązania na tyle dobrego kontaktu z drugim człowiekiem, żeby móc mu albo pomóc albo nauczyć. Wskazana jest tu wrodzona, że tak powiem cierpliwość i wyrozumiałość wobec różnych wad ludzkich oraz niespożyte pokłady empatii.

Reasumując – musisz przemyśleć jakie cechy osobowości są niezbędne w wybranym zawodzie. Dotyczyć one muszą zarówno warunków w miejscu pracy – czy jest to praca zespołowa, samodzielna, czy dotyczy bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Jeśli stwierdzisz, że potrafisz się znaleźć w takich, a nie innych warunkach znaczy to, że posiadasz wymagane umiejętności interpersonalne.

Wymagamy dobrej prezencji i wysokiej kultury osobistej

Tu mamy do czynienia ze straszakiem przede wszystkim dla osób, które poszukują pracy i nie są już takie młode. Bo wyobraźmy sobie kobietę trzydziesto, czy czterdziestoletnią, która została zwolniona w ramach redukcji etatów, szukającą nowej pracy. Czy zastanawialiście się o czym ona myśli, kiedy czyta w ogłoszeniu cytowaną formułkę? Otóż jest bardzo prawdopodobne, że czuje się odsunięta na koniec kolejki ludzi czekających na posadę. Dlaczego? Już tłumaczę. Ludzie posługują się w życiu tak zwanymi skrótami myślowymi, które polegają na tym, że mając jedną lub dwie cechy człowieka, malują cały jej obraz i ustosunkowują się do niego.

Toteż czytając, że w pracy będzie wymagana dobra prezencja i wysoka kultura osobista, zamiast przetłumaczyć sobie, że to nic innego, jak schludny i zadbany wygląd oraz kulturalne zachowanie wobec współpracowników, przełożonych i klientów/petentów, to za pomocą tego oficjalnego, trzeszczącego języka „włącza” się opisany mechanizm. I tak staje tej kobiecie przed oczami młoda, szczupła, ekstra zadbana i elokwentna kontrkandydatka, z którą nie ma w jej mniemaniu szans wygrać.

Wniosek jest taki, że zamiast ulegać niekorzystnym wizualizacjom i wpadać w kompleksy wiedz, że życie nie jest współczesnym serialem telewizyjnym, a ludzie pracujący w twojej przyszłej firmie nie są wycięci z kolorowych pism. Dlatego, żeby mieć wymaganą dobrą prezencję i wysoką kulturę wystarczy tylko chcieć nad nią pracować, a nie urodzić się w innym czasie i miejscu.

Wymagamy profesjonalnego podejścia do powierzonych funkcji

Kolejny straszak w ogłoszeniach o pracę, który ma na celu sprawdzenie w jakim stopniu jesteśmy pewni siebie w sensie zawodowym. Wbrew pozorom, chodzi o to, że pracodawca oczekuje, że będziemy dobrze realizować powierzone nam zadania. Dobrze, znaczy po pierwsze od początku do końca, a po drugie z pozytywnym rezultatem, nie narażając przy tym na szwank dobrą opinię firmy/instytucji. Od razu inaczej brzmi, prawda?

Tu z kolei rada jest taka. Przecież nikt, komu na pracy naprawdę zależy, nie będzie pracował „po łebkach”, Toteż powyższą formułkę należy przyjąć bez dorabiania żadnej filozofii, a pracodawcy przytaknąć bez żadnych obiekcji.

Widzisz zatem, że to, co wygląda w ogłoszeniach o pracę na pozór groźnie, tak naprawdę dotyczy jasnych, całkiem osiągalnych przez nas wymagań. Wystarczy nie dać się zwieść pozorom i umieć odczytać z powielanych, skomplikowanych sformułowań o co tak naprawdę pracodawcy chodzi. Uchroni cię to od niepotrzebnego stresu związanych z poszukiwaniem pracy.

Jak wzmocnimy swoją odporność psychiczną w obliczu rozmaitych problemów i wymagań?

Po pierwsze,  nie traktujmy każdej porażki w procesie szukania pracy jako dowód, że jesteśmy mniej warci od innych. Przeanalizujmy każdy etap naszej drogi i znajdźmy czynniki,  które możemy zmienić sami.

Po drugie obserwujmy innych,  którzy osiągają sukces i uczmy się na ich przykładzie.

Kliknij w okładkę i przeczytaj o książce

 Po trzecie: czytajmy. Ma przykład w tej książce widocznej na zdjęciu  znajdziecie wiele cennych wskazówek w aspekcie rozwoju osobistego. Sprawdźcie GDZIE kupicie najtaniej tę książkę.

 

 

workspace-820315_1280
źródło: pixabay.com.pl/foto: fancycrave1

 

Author: Klaudia Maksa

Blabla bla

1 thought on “HAKI – STRASZAKI NA RYNKU PRACY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *