NAUKA I PRACA: “Yes, i can!”, czyli jak się uczyć języków obcych

nauka i praca porady

Odsłony: 500

possible-379215_1920Czy zastanawialiście się, ile lat trzeba poświęcić na naukę języka obcego , żeby się nim biegle posługiwać . Nie można na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Są tacy, którzy uczą się języka latami, ale nie dochodzą do biegłości. Z kolei innym wystarczy stosunkowo krotki czas, żeby sobie świetnie radzić w obcym kraju. Na pewno jest to uwarunkowane zdolnościami lingwistycznymi, ale równie ważne są też inne czynniki, takie jak determinacja i motywacja. Jeśli jesteś pewny tych ostatnich, to bez względu na twoje zdolności opanujesz nowy język w perfekcyjnym stopniu. Tylko musisz pamiętać o niektórych zasadach.

Po pierwsze: systematyczność

Nauka języków obcych to swoista próba charakteru. Możesz uczęszczać na świetne kursy językowe, mieć najlepsze podręczniki, jeśli nie jesteś systematyczny zapomnij o dobrych wynikach. I nie nie chodzi tu o stu procentową frekwencję na zajęciach i sumienne odrabianie lekcji. Chcąc szybko i efektywnie nauczyć się języka najlepiej poświęcić przynajmniej 15 minut dziennie, ale nie dłużej niz godzinę

Taka wizja codziennego rozkładania książek i notatek cię przeraża, ponieważ uważasz, że zdołasz wcisnąć kolejnego obowiązku do planu pracy i domowych spraw?

Zatem spróbuj sposobem.! Oszukaj trochę siebie i czas. Kup wygodny, mały odtwarzacz,  wgraj odpowiedni kurs języka i odtwarzaj przy okazji czynienia jakiejś bezmyślnej czynności  na przykład przyzy obieraniu ziemniaków, obcinaniu żywopłotu itp. Nie uszczkniesz w ten sposób ani minuty czasu, jaki możesz poświęcić rodzinie.

Po drugie: słówka

Dobra znajomość języka obcego, to bogaty zasób słownictwa . I nie chodzi tu tylko o znajomość wielu synonimów jednego słowa. Chodzi także o wpasowanie tego synonimu w kontekst sytuacyjny . Za przykład weźmy słowo: zmęczenie. Mamy zmęczenie fizyczne, psychiczne, znużenie, niewyspanie, wyczerpanie –  mamy więc inne okoliczności użycia danego wyrazu.

Musisz także wiedzieć, że różne są sposoby uczenia się słówek . Chcąc mówić biegle mówić musisz znać ich ogromną ilość. Mitem jest powiedzenie, że wystarczy opanować kilka przydatnych w życiu wyrażeń i słówek,  podstawy gramatyczne, żeby nie mieć problemu z porozumiewaniem się w obcym języku. Dla porównania, dziecko 6 letnie ma zasób od 5000 do 7000 słów. Zadaj więc sobie pytanie, na jakim poziomie chcesz opanować słownictwo. Na poziomie czterolatka, czy osoby dojrzałej i kompetentnej. Jeśli stawiasz poprzeczkę wysoko, weź pod uwagę poniższe informacje, pomogą ci na pewno w nauce.

Dopasuj swoje zdolności zapamiętywania

Nie oszukujmy się. Nauka języka obcego wymaga zapamiętywania. Często słyszy się, że ktoś nie opanował żadnego języka obcego, ponieważ nie ma talentu do tego. A to nie tak. Każdy jest w stanie nauczyć się mówić w języku obcym, tylko musi mieć świadomość jak najlepiej to może zrobić.

Jeśli masz pamięć wzrokową…

Jeśli w szkole najlepiej zapamiętywałeś materiał po przeczytaniu informacji w podręczniku liub internecie, znaczy, że masz lepiej rozwiniętą pamięć wzrokową. Kup więc karteczki samoprzylepne . Napisz po parę słówek na każdej i poprzyklejaj w różnych miejscach. Na lustrze, na lodówce, przy lampce nocnej, na obudowie komputera. Przy każdej okazji staraj się powtórzyć tych kilka słów . Przy żelaznej konsekwencji dziennie możesz nawet powtórzyć kilkadziesiąt słówek.

Jeśli masz pamięć słuchową…

Przynajmniej raz dziennie posłuchaj kilka minut czegokolwiek w języku jakim się uczysz oraz fragmentu zadanego materiału – na przykład jak wspomniano wyżej, przy obieraniu przysłowiowych ziemniaków.

Ale uwaga –  “sesja” nie może trwać długo. Maksymalnie 15 – 20 minut. Wtedy bowiem nasza percepcja działa w stu procentach na najwyższych obrotach. Potem, może się zdarzyć, że nie będzie już w stanie dokonać 100 procentowej autokorekty.
Bardzo dobrym pomysłem jest inwestycja w słuchawki bezprzewodowe. Można wtedy uczyć się mimochodem – w przenośni i dosłownie – robiąc przy okazji różne nieangażujące umysł czynności, jak sprzątanie, prace porządkowe w ogrodzie itp. Takie słuchawki nie muszą koniecznie być drogie, najważniejsze, żeby były funkcjonalne. Przekonaj się zresztą TUTAJ.

Jeśli masz pamięć mieszaną ….


Dobrym sposobem jest przepisywanie
(“ręczne” nie komputerowe) lekcji i słówek. Ta metoda to nie żart. Jest czasochłonna, ale bardzo skuteczna. Dodając jeszcze jedną z wyżej opisanych metod, jest szansa, że przy twojej motywacji  w krótkim czasie zaczniesz mieć widoczne efekty twojej nauki.

Po Trzecie: mówienie.
Powiesz mi, że łatwiej nakazać, trudniej zrobić. Przecież nie nie masz okazji rozmowy z kimś, kto posługuje się danym językiem od urodzenia. Umiejętność dialogu, to podstawa biegłej znajomości języka obcego. Jak zatem zrekompensować sobie brak kompana obcokrajowca do rozmowy?

Po pierwsze jak najczęściej czytaj na głos . To pomoże ci zautomatyzować wypowiedzi. Jednak nie jest wskazane czytanie dłużej, niż kilkanaście minut, bowiem potem  nie wyłapiesz “na świeżo” swoje błędy i będziesz je bezmyślnie powielał

Potem włącz telewizor lub radio i sobie słuchaj języka “w tle”.

Po czwarte skojarzenia

Skojarzenia to świetna metoda przy nauce słówek .

Metoda poprzez żartobliwe skojarzenia, albo wierszyki, czy rymowanki, skutecznie wbije nam dane słówka do głowy

Ale nie tylko. Czytając jakiś tekst do znaczenia wyrazu można dojść różne sposoby . Na Przykład z kontekstu. Często bowiem jest tak, że z treści wynika jednoznaczne tłumaczenie i nie musimy tracić czas na szukanie znaczenia w słowniku.

Albo morfologia wyrazu, czyli jego budowa. Czasami wystarczy tylko odciąć jakiś “przedrostek” lub “przyrostek” wyrazu , żeby to co pozostało podpowiedziało nam tłumaczenie. Zdarza się też, że znaczenie zdradza także sama ortografia  Czytając wyraz tak, jak się go pisze, pomijając zasady wymowy, może się okazać, że odkryjesz jego znaczenie.

Jeśli zatem masz motywację i odrobinę wyobraźni, przy żelaznej konsekwencji możesz opanować język obcy nie katując się morderczą pracą. Tylko jest jedyny warunek. Trzeba tego naprawdę chcieć.

Zatem nie pracy!

materiał chroniony prawem autorskim


 

possible-379215_1920
źródło: pixabay.com.pl/ foto: Gerd Altmann

 

1 thought on “NAUKA I PRACA: “Yes, i can!”, czyli jak się uczyć języków obcych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *