SZPIEG W KSIĘGARNI – zapowiedź “Dekameron” Giovanniego Boccacia

życie i pasje

Odsłony: 109

dekameronNa zimowy wieczór, kiedy świat wcześnie zapada się w głębokiej ciemności, kiedy dopadają nas smutne rozliczenia mijającego roku wobec siebie i innych, warto sięgnąć po lekturę, która, choć z długą brodą, podniesie nas na duchu. 

Dekameron Giovanniego Boccaccia – bo tym razem taka jest najnowsza propozycja Wydawnictwa MG – to symbol rodzącego się renesansowego humanizmu, z jego umiłowaniem natury ludzkiej, afirmacją jej licznych wad i zalet.
 
Powiem więc, że w roku od narodzenia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, tysiąc trzysta czterdziestym ósmym, w sławnym mieście Florencji, klejnot miast włoskich stanowiącym, wybuchła zaraza morowa, sprowadzona wpływem ciał niebieskich albo też słusznie przez Boga zesłana dla ukarania grzechów naszych. 
Tak zaczyna się Dekameron (z greckiego: dziesięć dni) – cykl stu słynnych nowel Giovanniego Boccaccia. Powstały w połowie XIV wieku, długo krążył w licznych rękopiśmiennych odpisach, by po z górą stu latach doczekać się oficjalnego wydania. Czytelnicy nie cieszyli się nim jednak zbyt długo – w połowie XVI wieku książka trafiła do kościelnego indeksu ksiąg zakazanych. I chyba tkwi w nim do dziś…
Nie ma się zresztą czemu dziwić. Kolejne opowieści wciągają nas w świat zmysłów – miłości nie tylko małżeńskiej, przygód erotycznych, uciesznych gier i zabaw będących udziałem ludzi bystrych i inteligentnych.
Znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów, złożoność i wielobarwność ich charakterów, realizm obyczajowy, to niewątpliwe atuty tego zbioru.
Razem z Wydawnictwem MG mamy nadzieję, że właśnie ta lektura pozwoli Wam oderwać się od trudów dnia powszedniego.

Dekameron ukaże się na rynku 4 listopada.

źródło: z materiałów prasowych Wydawnictwa MG
 deka
tytuł: Dekameron
autor: Giovanni Boccaccio
wydawnictwo: MG
kategoria: literatura klasyczna
data wydania: 4 listopada 2015
 ISBN 9788377793435
 liczba stron: 848

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *